Recent News: Awards

July 11, 2017

Welcome to our regular update on genre awards, where we keep you up to date with all the major awards. The summer means ceremony season, so we’ve got a round-up on recent awards and upcoming deadlines.

Did we miss an award you think we should be keeping track of? Let us know and we’ll get right on it.

RECENT AWARDS          LATEST SHORTLISTS         COMING SOON


RECENT AWARDS

COMPTON CROOK AWARD          DITMARS         LAMMIES          LOCUS AWARDS

Compton Crook Award

Yoon Ha Lee, Ninefox Gambit (Solaris)
David D. Levine, Arabella of Mars (Tor)
Kathy MacMillan, Sword and Verse (HarperTeen)
Sylvain Neuvel, Sleeping Giants (Del Rey)
Ada Palmer, Too Like the Lightning (Tor) *WINNER
T.C. Weber, Sleep State Interrupt (See Sharp)

 

Ditmar Awards

Best Novel
Kaaron Warren, The Grief Hole (IFWG Publishing Australia) *WINNER
Jennifer Fallon, The Lyre Thief (HarperCollins)
D.K. Mok, Squid’s Grief (self-published)
Angela Slatter, Vigil (Jo Fletcher Books)
Gillian Polack, The Wizardry of Jewish Women (Satalyte Publishing)

Best Novella or Novelette
Simon Petrie, All the Colours of the Tomato (Dimension6 #9, coeur de lion)
Jason Fischer, By the Laws of Crab and Woman (Review of Australian Fiction)
Tansy Rayner Roberts, Did We Break the End of the World? (Defying Doomsday, Twelfth Planet Press) *WINNER
Angela Slatter, Finnegan’s Field (Tor.com)
Tansy Rayner Roberts, Glass Slipper Scandal (Sheep Might Fly)
Thoraiya Dyer, Going Viral (Dimension6 #8, coeur de lion

Best Short Story
T.R. Napper, Flame Trees (Asimov’s Science Fiction, April/May 2016)
Cat Sparks, No Fat Chicks (In Your Face, FableCroft Publishing) *WINNER
Edwina Harvey, There’s No Place Like Home (AntipodeanSF 221)

Best Collected Work
Alan Baxter, Crow Shine (Ticonderoga Publications)
Tsana Dolichva and Holly Kench, Defying Doomsday (Twelfth Planet Press) *WINNER (tie)
Jack Dann, Dreaming in the Dark (PS Publishing Australia) *WINNER (tie)
Tehani Wessely, In Your Face (Fablecroft Publishing)

Best Artwork
Adam Browne (Cover and internal artwork) The Tame Animals of Saturn (Peggy Bright Books)
Shauna O’Meara (Illustration), Lackington’s 12 *WINNER

Best Fan Publication in Any Medium
2016 Australian SF Snapshot *WINNER
The Coode Street Podcast
Earl Grey Editing Services
Galactic Chat
Galactic Suburbia
The Writer and the Critic

Best Fan Writer
James “Jocko” Allen
Aidan Doyle
Bruce Gillespie
Foz Meadows *WINNER
Tansy Rayner Roberts

Best Fan Artist
No award

Best New Talent
T R Napper
Marlee Jane Ward *WINNER

William Atheling Jr Award for Criticism or Review
Kat Clay for essays and reviews in Weird Fiction Review
Tehani Croft & Marisol Dunham, for Revisiting Pern: the Great McCaffrey Reread Review Series
Tsana Dolichva, for reviews, in Tsana’s Reads and Reviews
Kate Forsyth, for The Rebirth of Rapunzel: a Mythic Biography of the Maiden in the Tower *WINNER
Ian Mond, for reviews, in The Hysterical Hamster
Alexandra Pierce, for reviews, in Randomly Yours, Alex
Gillian Polack, for History and Fiction: Writers, their Research, Worlds and Stories

 

Lambda Literary Awards 

LGBT SF/F/HORROR
Dayna Ingram, All Good Children (Lethe Press)
Indra Das, The Devourers (Del Rey) *WINNER
David Lennon, Irish Black (Blue Spike Publishing)
A.C. Wise, Kissing Booth Girl (Lethe Press)
Michael Thomas Ford (illus. Staven Andersen), Lily (Lethe Press)
Sassafras Lowrey, A Little Queermas Carol (PoMo Freakshow)
Ras Mashramani, Rasheedah Phillips, Alex Smith & M. Eighteen Téllez, Style of Attack Report (Metropolarity)
Andrea Hairston, Will Do Magic for Small Change (Aqueduct Press)

All other Lammy awards

 

Locus Awards 

SF NOVEL: Cixin Liu, Death’s End (Tor) | Runners up

FANTASY NOVEL: Charlie Jane Anders, All the Birds in the Sky (Tor) | Runners up

HORROR NOVEL: Joe Hill, The Fireman (Morrow) | Runners up

YA NOVEL: Alastair Reynolds, Revenger (Gollancz) | Runners up

DEBUT NOVEL: Yoon Ha Lee, Ninefox Gambit (Solaris) | Runners up

NOVELLA: Seanan McGuire, Every Heart a Doorway (Tor.com) | Runners up

NOVELETTE: Alyssa Wong, You’ll Surely Drown Here If You Stay (Uncanny 5-6/16) | Runners up

SHORT STORY: Amal El-Mohtar, Seasons of Glass and Iron (The Starlit Wood| Runners up

ANTHOLOGY: Ann & Jeff Vandermeer, The Big Book of Science Fiction (Vintage) | Runners up

COLLECTION: Ken Liu, The Paper Menagerie and Other Stories (Saga) | Runners up

MAGAZINE: Tor.com | Runners up

PUBLISHER: Tor | Runners up

EDITOR: Ellen Datlow | Runners up

ARTIST: Julie Dillon | Runners up

NON-FICTION: Kameron Hurley, The Geek Feminist Revolution (Tor) | Runners up

ART BOOK: Charles Vess, Walking Through the Landscape of Faerie (Faerie Magazine) | Runners up

LATEST SHORTLISTS

THEODORE STURGEON MEMORIAL          MYTHOPOEIC         SIDEWISE

Theodore Sturgeon Memorial Award

Nina Allan, The Art of Space Travel (Tor.com)
Amal El-Mohtar, Seasons of Glass and Iron, (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
Carolyn Ives Gilman, Touring with the Alien (Clarkesworld)
Victor LaValle, The Ballad of Black Tom (Tor.com)
Ian R. MacLeod, The Visitor From Taured (Asimov’s)
Sam J. Miller, Things with Beards (Clarkesworld)
Dominica Phetteplace, Project Empathy (Asimov’s)
Catherynne M. Valente, The Future is Blue (Drowned Worlds, Solaris Books)
Kai Ashante Wilson, A Taste of Honey (Tor.com)

 

Mythopoeic Awards

Fantasy Award for Adult Literature
Andrea Hairston, Will Do Magic For Small Change (Aqueduct Press)
Mary Robinette Kowal, Ghost Talkers (Tor)
Patricia A. McKillip, Kingfisher (Ace)
Maggie Stiefvater, The Raven Cycle (Scholastic)
Jo Walton, The Thessaly Trilogy (Tor)

Fantasy Award for Children’s Literature
Adam Gidwitz, The Inquisitor’s Tale: Or, The Three Magical Children and their Holy Dog (Dutton)
S. E. Grove, The Mapmakers Trilogy (Viking)
Bridget Hodder, The Rat Prince (Farrar, Straus, & Giroux)
Grace Lin, When the Sea Turned to Silver (Little, Brown)
Delia Sherman, The Evil Wizard Smallbone (Candlewick)

Scholarship Award in Inklings Studies
Lisa Coutras, Tolkien’s Theology of Beauty: Majesty, Splendor, and Transcendence in Middle Earth (Palgrave-Macmillan)
Sørina Higgins, ed. The Chapel of the Thorn by Charles Williams (Apocryphile Press)
Leslie Donovan, ed. Approaches to Teaching Tolkien’s The Lord of the Rings and Other Works (Modern Language Association)
Christopher Tolkien, ed. Beowulf: A Translation and Commentary, together with Sellic Spell by J.R.R. Tolkien (Houghton Mifflin)
Philip Zaleski and Carol Zaleski, The Fellowship: The Literary Lives of J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis, Owen Barfield, Charles Williams (Farrar, Straus and Giroux)

Scholarship Award in Myth and Fantasy Studies
Aisling Byrne, Otherworlds: Fantasy and History in Medieval Literature (Oxford University Press)
Richard Firth Green, Elf Queens and Holy Friars: Fairy Beliefs and the Medieval Church (University of Pennsylvania Press)
Michael Levy and Farah Mendlesohn, Children’s Fantasy Literature: An Introduction (Cambridge University Press)
Gabrielle Lissauer, The Tropes of Fantasy Fiction (McFarland)
Jack Zipes, Grimm Legacies: The Magic Spell of the Grimms’ Folk and Fairy Tales (Princeton University Press)

 

Sidewise Awards

Best Short Form Alternate History
Anna Belfrage, The Danish Crutch, (1066 Turned Upside Down, Matador)
Daniel Benson, Treasure Fleet (Tales from Alternate Earths, Inklings Press)
Brent A. Harris & Ricardo Victoria, Twilight of the Mesozoic Moon (Tales from Alternate Earths, Inklings Press)
G.K. Holloway, The Battle of London Bridge (1066 Turned Upside Down, Matador)
Adam Rovner, What If the Jewish State Had Been Established in East Africa (What Ifs of Jewish History: From Abraham to Zionism, Cambridge University Press)
Bruce Sterling, Pirate Utopia (Tachyon Press)

Best Long Form Alternate History
Richard Beard, Acts of the Assassins (Harvill Secker) / The Apostle Killer (Melville House)
Ben Winters, Underground Airlines (Mulholland Books)
Nick Wood, Azanian Bridges (NewCon Press)

 

COMING SOON

July 2017: Seiun Awards and Shirley Jackson Awards announced; Sunburst Awards, British Fantasy Awards and World Fantasy Awards shortlists expected

15 July 2017: Gemmell Awards winners announced; Aurora Awards shortlist announced

27 July 2017: Arthur C Clarke Award winner announced

30 July 2017: Mythopoeic Awards winners announced

12 August 2017: Hugo Awards and John W Campbell Award winners announced

 

RECENT AWARDS          LATEST SHORTLISTS          COMING SOON

Share this:
Anna Chapman

Anna Chapman

I've been reading for nearly as long as I've been walking, arguably with greater success (or at least fewer bruises). I never did grow out of my love for fantasy, space opera and speculative fiction, and I never intend to.

More reviews and other opinions at x+1 (there's always room for one more).
Anna Chapman

Latest posts by Anna Chapman (see all)

Related Post

No Comments

Comments are closed.

%d bloggers like this: