Recent News: Awards

May 22, 2017

Welcome to our regular update on genre awards, where we keep you up to date with all the major awards. Award season is in full swing and we’ve got the details on the latest awards and nominations.

Did we miss an award you think we should be keeping track of? Let us know and we’ll get right on it.

RECENT AWARDS          LATEST SHORTLISTS          COMING SOON


RECENT AWARDS

Nebula Awards

Voted by members of the Science Fiction Writers Association and awarded at SFWA Nebula Conference (20 May)

Best Novel

Charlie Jane Anders, All the Birds in the Sky (Tor; Titan) *WINNER
Mishell Baker, Borderline (Saga)
N. K. Jemisin, The Obelisk Gate (Orbit US; Orbit UK)
Yoon Ha Lee, Ninefox Gambit (Solaris US; Solaris UK)
Nisi Shawl, Everfair (Tor)

Best Novella

S.B. Divya, Runtime (Tor.com Publishing)
Kij Johnson, The Dream-Quest of Vellitt Boe (Tor.com Publishing)
Victor LaValle, The Ballad of Black Tom (Tor.com Publishing)
Seanan McGuire, Every Heart a Doorway (Tor.com Publishing) *WINNER
John P. Murphy, “The Liar” (F&SF 3-4/16)
Kai Ashante Wilson, A Taste of Honey (Tor.com Publishing)

Best Novelette

William Ledbetter, The Long Fall Up (F&SF 5-6/16) *WINNER
Sarah Pinsker, Sooner or Later Everything Falls Into the Sea (Lightspeed 2/16)
Bonnie Jo Stufflebeam, The Orangery (Beneath Ceaseless Skies, 12/8/16)
Jason Sanford, Blood Grains Speak Through Memories (Beneath Ceaseless Skies 3/17/16)
Fran Wilde, The Jewel and Her Lapidary (Tor.com Publishing)
Alyssa Wong, You’ll Surely Drown Here If You Stay (Uncanny 5-6/16)

Best Short Story

Brooke Bolander, Our Talons Can Crush Galaxies (Uncanny 11-12/16)
Amal El-Mohtar, Seasons of Glass and Iron (The Starlit Wood) *WINNER
Barbara Krasnoff, Sabbath Wine (Clockwork Phoenix 5)
Sam J. Miller, Things With Beards (Clarkesworld 6/16)
A. Merc Rustad, This Is Not a Wardrobe Door (Fireside Magazine 1/16)
Alyssa Wong, A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers (Tor.com 3/2/16)
Caroline M. Yoachim, Welcome to the Medical Clinic at the Interplanetary Relay Station│Hours Since the Last Patient Death: 0 (Lightspeed 3/16)

Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation

Arrival *WINNER
Doctor Strange
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story
Westworld: The Bicameral Mind
Zootopia

Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy

Kelly Barnhill, The Girl Who Drank the Moon (Algonquin Young Readers)
Roshani Chokshi, The Star-Touched Queen (St. Martin’s)
Frances Hardinge, The Lie Tree (Macmillan UK; Abrams)
David D. Levine, Arabella of Mars (Tor) *WINNER
Philip Reeve, Railhead (Oxford University Press; Switch)
Lindsay Ribar, Rocks Fall, Everyone Dies (Kathy Dawson Books)
Delia Sherman, The Evil Wizard Smallbone (Candlewick)

LATEST SHORTLISTS

LOCUS AWARDS          SHIRLEY JACKSON AWARDS

Locus Awards 

BEST SCIENCE FICTION NOVEL
Madeline Ashby, Company Town (Tor)
Stephen Baxter & Alastair Reynolds, The Medusa Chronicles (Gollancz; Saga)
Greg Bear, Take Back the Sky (Orbit US; Orbit UK)
C.J. Cherryh, Visitor (DAW)
James S.A. Corey, Babylon’s Ashes (Orbit US; Orbit UK)
Cixin Liu, Death’s End (Tor; Head of Zeus)
Emma Newman, After Atlas (Roc)
Lavie Tidhar, Central Station (Tachyon)
Colson Whitehead, The Underground Railroad (Doubleday; Fleet)
Robert Charles Wilson, Last Year (Tor)

BEST FANTASY NOVEL
Charlie Jane Anders, All the Birds in the Sky (Tor; Titan)
Peter S. Beagle, Summerlong (Tachyon)
Robert Jackson Bennett, City of Blades (Broadway)
N.K. Jemisin, The Obelisk Gate (Orbit US; Orbit UK)
Guy Gavriel Kay, Children of Earth and Sky (NAL; Viking Canada; Hodder & Stoughton)
Ken Liu, The Wall of Storms (Saga; Head of Zeus)
China Miéville, The Last Days of New Paris (Del Rey; Picador)
Sofia Samatar, The Winged Histories (Small Beer)
Charles Stross, The Nightmare Stacks (Ace; Orbit UK)
Jo Walton, Necessity (Tor)

BEST HORROR NOVEL
R.S. Belcher, The Brotherhood of the Wheel (Tor)
M.R. Carey, Fellside (Orbit US; Orbit UK)
Joe Hill, The Fireman (Morrow)
Stephen Graham Jones, Mongrels (Morrow)
John Langan, The Fisherman (Word Horde)
Silvia Moreno-Garcia, Certain Dark Things (Dunne)
Thomas Olde Heuvelt, HEX (Tor; Hodder & Stoughton)
Cherie Priest, The Family Plot (Tor)
Matt Ruff, Lovecraft Country (Harper)
Paul Tremblay, Disappearance at Devil’s Rock (Morrow)

BEST YOUNG ADULT BOOK
Leigh Bardugo, Crooked Kingdom (Holt)
Kelly Barnhill, The Girl Who Drank the Moon (Algonquin)
Gwenda Bond, Lois Lane: Double Down (Switch)
Susan Dennard, Truthwitch (Tor Teen; Tor UK)
Kate Elliott, Poisoned Blade (Little, Brown)
Will McIntosh, Burning Midnight (Delacorte; Macmillan)
Garth Nix, Goldenhand (Harper; Allen & Unwin; Hot Key)
Alastair Reynolds, Revenger (Gollancz; Orbit US ’17)
Victoria Schwab, This Savage Song (Titan; Greenwillow)
Delia Sherman, The Evil Wizard Smallbone (Candlewick)

BEST FIRST NOVEL
Traci Chee, The Reader (Putnam)
Curtis Chen, Waypoint Kangaroo (Dunne)
Roshani Chokshi, The Star-Touched Queen (St. Martin’s)
Heidi Heilig, The Girl from Everywhere (Greenwillow; Hot Key)
Kat Howard, Roses and Rot (Saga)
Yoon Ha Lee, Ninefox Gambit (Solaris US; Solaris UK)
David D. Levine, Arabella of Mars (Tor)
Malka Older, Infomocracy (Tor.com Publishing)
Nisi Shawl, Everfair (Tor)
Angela Slatter, Vigil (Jo Fletcher)

BEST NOVELLA
Paul Cornell, The Lost Child of Lychford (Tor.com Publishing)
Kij Johnson, The Dream Quest of Vellitt Boe (Tor.com Publishing)
Cassandra Khaw, Hammers on Bone (Tor.com Publishing)
Victor LaValle, The Ballad of Black Tom (Tor.com Publishing)
Seanan McGuire, Every Heart a Doorway (Tor.com Publishing)
China Miéville, This Census-taker (Del Rey; Picador)
Alastair Reynolds, The Iron Tactician (NewCon)
John Scalzi, The Dispatcher (Audible; Subterranean 2017)
Bruce Sterling, Pirate Utopia (Tachyon)
Kai Ashante Wilson, A Taste of Honey (Tor.com Publishing)

BEST NOVELETTE
Nina Allan, The Art of Space Travel (Tor.com)
Aliette de Bodard, Pearl (The Starlit Wood)
Theodora Goss, Red as Blood and White as Bone (Tor.com)
Yoon Ha Lee, Foxfire, Foxfire (Beneath Ceaseless Skies)
Ian R. MacLeod, The Visitor from Taured (Asimov’s 9/16)
Naomi Novik, Spinning Silver (The Starlit Wood)
Geoff Ryman, Those Shadows Laugh (F&SF 9-10/16)
Catherynne M. Valente, The Future is Blue (Drowned Worlds)
Fran Wilde, The Jewel and Her Lapidary (Tor.com Publishing)
Alyssa Wong, You’ll Surely Drown Here If You Stay (Uncanny)

BEST SHORT STORY
Peter S. Beagle, The Story of Kao Yu (Tor.com)
Brooke Bolander, Our Talons Can Crush Galaxies (Uncanny)
Aliette de Bodard, A Salvaging of Ghosts (Beneath Ceaseless Skies)
Amal el-Mohtar, Seasons of Glass and Iron (The Starlit Wood, Uncanny)
N.K. Jemisin, The City Born Great (Tor.com)
Ken Liu, Seven Birthdays (Bridging Infinity)
Nnedi Okorafor, Afrofuturist 419 (Clarkesworld)
Alastair Reynolds, Sixteen Questions for Kamala Chatterjee (Bridging Infinity)
Carrie Vaughn, That Game We Played During the War (Tor.com)
Alyssa Wong, A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers (Tor.com)

BEST ANTHOLOGY
Ellen Datlow, Children of Lovecraft (Dark Horse)
Gardner Dozois, The Year’s Best Science Fiction: Thirty-Third Annual Collection (St. Martin’s Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 29)
Mikki Kendall & Chesya Burke, Hidden Youth: Speculative Fiction from the Margins of History (Crossed Genres)
Ellen Kushner, Tremontaine (Serial Box; Saga ’17)
Ken Liu, Invisible Planets (Tor; Head of Zeus)
Dominik Parisien & Navah Wolfe, The Starlit Wood (Saga)
Jonathan Strahan, The Best Science Fiction & Fantasy of the Year: Volume Ten (Solaris US; Solaris UK)
Jonathan Strahan, Bridging Infinity (Solaris US; Solaris UK)
Jonathan Strahan, Drowned Worlds (Solaris US; Solaris UK)
Ann & Jeff VanderMeer, The Big Book of Science Fiction (Vintage)

BEST COLLECTION
Joe Abercrombie, Sharp Ends (Orbit US; Gollancz)
Eleanor Arnason, Hwarhath Stories: Twelve Transgressive Tales by Aliens (Aqueduct)
Jeffrey Ford, A Natural History of Hell (Small Beer)
Ursula K. Le Guin, The Complete Orsinia (Library of America)
Ursula K. Le Guin, The Found and the Lost (Saga)
Ken Liu, The Paper Menagerie and Other Stories (Saga; Head of Zeus)
Ian McDonald, The Best of Ian McDonald (PS)
Patricia A. McKillip, Dreams of Distant Shores (Tachyon)
Alastair Reynolds, Beyond the Aquila Rift: The Best of Alastair Reynolds (Subterranean; Gollancz)
Michael Swanwick, Not So Much, Said the Cat (Tachyon)

BEST MAGAZINE
Analog
Asimov’s
Beneath Ceaseless Skies
Clarkesworld
F&SF
File 770
Lightspeed
Strange Horizons
Tor.com
Uncanny

BEST PUBLISHER
Angry Robot
Baen
DAW
Gollancz
Orbit
Saga
Small Beer
Subterranean
Tachyon
Tor

BEST EDITOR
John Joseph Adams
Neil Clarke
Ellen Datlow
Gardner Dozois
C.C. Finlay
Jonathan Strahan
Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
Ann & Jeff VanderMeer
Sheila Williams
Navah Wolfe

BEST ARTIST
Kinuko Y. Craft
Galen Dara
Julie Dillon
Bob Eggleton
Donato Giancola
Victo Ngai
John Picacio
Shaun Tan
Charles Vess
Michael Whelan

BEST NON-FICTION BOOK
Mike Ashley, Science Fiction Rebels: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1981-1990 (Liverpool University)
Gerry Canavan, Octavia E. Butler (University of Illinois Press)
André M. Carrington, Speculative Blackness: The Future of Race in Science Fiction (University of Minnesota Press)
Ruth Franklin, Shirley Jackson: A Rather Haunted Life (Liveright)
Neil Gaiman, The View From the Cheap Seats (Morrow; Headline)
James Gleick, Time Travel: A History (Pantheon)
Kameron Hurley, The Geek Feminist Revolution (Tor)
Ursula K. Le Guin, Words Are My Matter: Writings about Life and Books 2000-2016 (Small Beer)
Adam Roberts, The History of Science Fiction: Second Edition (Palgrave Macmillan)
Alvaro Zinos-Amaro, Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg (Fairwood)

BEST ART BOOK
Yoshitaka Amano, Yoshitaka Amano: Illustrations (VIZ Media)
Kinuko Y. Craft and Mahlon F. Craft, Beauty and the Beast (Harper)
Kinuko Y. Craft, Myth & Magic: An Enchanted Fantasy Coloring Book (Amber Lotus)
John Fleskes, ed., Spectrum 23: The Best in Contemporary Fantastic Art (Flesk)
Stephanie Law, Descants & Cadences: The Art of Stephanie Law (Shadowscapes)
Ralph McQuarrie, Star Wars Art: Ralph McQuarrie (Abrams)
Ron Miller, Spaceships: An Illustrated History of the Real and the Imagined (Smithsonian/Elephant Book Company)
Dermot Power, ed., The Art of the Film: Fantastic Beasts and Where to Find Them (Harper Design; HarperCollins UK)
Shaun Tan, The Singing Bones: Inspired by Grimms’ Fairy Tales (Allen & Unwin 2015; Arthur A. Levine; Walker UK)
Charles Vess, Walking Through the Landscape of Faerie (Faerie Magazine)

Shirley Jackson Awards 

BEST NOVEL
Emma Cline, The Girls (Random House)
Emma Donoghue, The Wonder (Little, Brown)
Stephen Graham Jones, Mongrels (William Morrow)
Iain Reid, I’m Thinking of Ending Things (Gallery/Scout)
Michael Thomas Ford, Lily (Lethe)
Eleanor Wasserberg, Foxlowe (Fourth Estate-UK/Penguin Books-US)

BEST NOVELLA
Nina Allan, Maggots (Five Stories High)
Nicole Cushing, The Sadist’s Bible (01 Publishing)
Brian Evenson, The Warren (Tor.com)
Kij Johnson, The Dream-Quest of Vellitt Boe (Tor.com)
Victor LaValle, The Ballad of Black Tom (Tor.com)
S.P. Miskowski, Muscadines (Dunhams Manor)

BEST NOVELETTE
Laird Barron, Andy Kaufman Creeping Through the Trees (Autumn Cthulhu)
Indrapramit Das, Breaking Water (Tor.com)
Stephen Graham Jones, The Night Cyclist (Tor.com)
Camilla Grudova, Waxy (Granta)
Sam J. Miller, Angel, Monster, Man (Nightmare Magazine)
Helen Oyeyemi, Presence (What Is Not Yours Is Not Yours)

BEST SHORT FICTION
Karen Heuler, The Apartments (Other Places)
Katie Knoll, Red (Masters Review)
Carrie Laben, Postcards from Natalie (The Dark)
Sam J. Miller, Things With Beards (Clarkesworld)
Irenosen Okojie, Animal Parts (Speak, Gigantular)

BEST SINGLE-AUTHOR COLLECTION
Clare Beams, We Show What We Have Learned (Lookout)
Jeffrey Ford, A Natural History of Hell (Small Beer Press)
Livia Llewellyn, Furnace (Word Horde)
D.P. Watt, Almost Insentient, Almost Divine (Undertow)
Michael Wehunt, Greener Pastures (Shock Totem)

BEST EDITED ANTHOLOGY
Kit Caless and Gary Budden, An Unreliable Guide to London (Influx Press)
Mike Davis, Autumn Cthulhu (Lovecraft eZine Press)
Kelsi Morris and Kaitlin Tremblay, Those Who Make Us: Canadian Creature, Myth, and Monster Stories (Exile Editions)
Dominik Parisien and Navah Wolfe, The Starlit Wood (Saga Press )
Joseph S. Pulver, Sr., The Madness of Dr. Caligari (Fedogan and Bremer)

 

COMING SOON

28th May 2017: Compton Crook Award winners announced
9-12th June 2017: Ditmar Awards winners announced
12th June 2017: Lambda Literary Awards winners announced
24th June 2017: Locus Awards winners announced
June 2017: Mythopoeic Awards, British Fantasy Awards and Sunburst Awards shortlists expected
July 2017: Seiun Awards, Shirley Jackson Awards and Gemmell Awards winners announced; Aurora Awards and Sidewise Awards shortlists expected

RECENT AWARDS          LATEST SHORTLISTS          COMING SOON

Anna Chapman

Anna Chapman

I've been reading for nearly as long as I've been walking, arguably with greater success (or at least fewer bruises). I never did grow out of my love for fantasy, space opera and speculative fiction, and I never intend to.

More reviews and other opinions at x+1 (there's always room for one more).
Anna Chapman

No Comments

Comments are closed.

%d bloggers like this: