Recent News: Awards

March 23, 2017

Welcome to our regular update on genre awards, where we keep you up to date with all the major awards. It’s the calm before the April storm of shortlists – we’ve got all the latest updates and upcoming deadlines for nominations or voting.

Did we miss an award you think we should be keeping track of? Let us know and we’ll get right on it.

LATEST SHORTLISTS         COMING SOON


LATEST SHORTLISTS

Aurealis Awards         Lammys

Aurealis Awards

Awarded by jury at SwanCon (14-17 April)

Best SF Short Story

Jack Dann, Trainspotting in Winesburg (Concentration, PS Publishing)
Ian McHugh, The Baby Eaters (Asimov’s Science Fiction 40/1)
Claire McKenna, The Autumn Dog Cannot Live to Spring (In Your Face, Fablecroft)
Samantha Murray, Of Sight, of Mind, of Heart (Clarkesworld #122)
Kaaron Warren, 68 Days (Tomorrow’s Cthulu, Broken Eye Books)
Jen White, The Least of Things (Aurealis #94)

Best SF Novella

Deborah Biancotti, Waking in Winter (PS Publishing)
Nick T Chan, Salto Mortal (Lightspeed #73)
Thoraiya Dyer, Going Viral (Dimension6 #8, coeur de lion)
Rose Mulready, The Bonobo’s Dream (Seizure Press)
Simon Petrie, All the Colours of the Tomato (Dimension6 #9, coeur de lion)
Tansy Rayner Roberts, Did We Break the End of the World? (Defying Doomsday, Twelfth Planet Press)

Best SF Novel

Jane Abbott, Watershed (Penguin Random House)
SK Dunstall, Confluence (Ace Books)
Amie Kaufman & Jay Kristoff, Gemina: Illuminae Files 2 (Allen & Unwin)
DK Mok, Squid’s Grief (self-published)
Daniel O’Malley, Stiletto (Harper Collins Publishers)
Rebekah Turner, Threader (Harlequin Australia)

Best Fantasy Short Story

Tamlyn Dreaver, Watercress Soup (Andromeda Spaceways Magazine #65)
Thoraiya Dyer, Where the Pelican Builds Her Nest (In Your Face, FableCroft Publishing)
Jack Nicholls, Dune Time (Tor.com)
Garth Nix, Penny for a Match, Mister? (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
David Versace, The Lighthouse at Cape Defeat (Aurealis #89)
Suzanne Willis, The Cartographer’s Price (Mythic Delirium Issue 3.1)

Best Fantasy Novella

Alan Baxter, Raven’s First Flight (SNAFU: Black Ops, Cohesion Press)
Jason Fischer, By the Laws of Crab and Woman (Review of Australian Fiction)
Andrea K Höst, Forfeit (The Towers, the Moon, self-published)
Rose Mulready, The Bonobo’s Dream (Seizure Press)
Kirstyn McDermott, Burnt Sugar (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
Angela Slatter, Finnegan’s Field (Tor.com)

Best Fantasy Novel

Jay Kristoff, Nevernight (Harper Voyager)
Glenda Larke, Fall of the Dagger (Hachette Australia)
Juliet Marillier, Den of Wolves (Pan Macmillan Australia)
Angela Slatter, Vigil (Jo Fletcher Books)
Mark Smith, Road to Winter (Text Publishing)
Kim Wilkins, Sisters of the Fire (Harlequin Australia)

Best Horror Short Story

RPL Johnson, Non Zero Sum (SNAFU: Hunters, Cohesion Press)
TR Napper, Flame Trees (Asimov’s Science Fiction, April/May 2016)
Garth Nix, Penny for a Match, Mister? (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
Angela Slatter, The Red Forest (Winter Children and Other Chilling Tales, PS Publishing)
Kaaron Warren, 68 Days (Tomorrow’s Cthulhu, Broken Eye Books)
Durand Welsh, Life, or Whatever Passes For It (Peel Back the Skin, Grey Matter Press)

Best Horror Novella

Jeremy Bates, Box of Bones (Ghillinnein Books)
Alan Baxter, Served Cold (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
Deborah Biancotti, Waking in Winter (PS Publishing)
Kirstyn McDermott, Burnt Sugar (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
Christopher Ruz, Pan (Andromeda Spaceways Magazine #62)

Best Horror Novel

Kenneth Cook, Fear is the Rider (Text Publishing)
Justine Larbalestier, My Sister Rosa (Allen & Unwin)
Kaaron Warren, The Grief Hole (IFWG Publishing Australia)

Best YA Short fiction

Lisa L Hannett, A Right Pretty Mate (Dreaming in the Dark)
Jack Nicholls, Dune Time (Tor.com)
Shauna O’Meara, No One Here is Going to Save You (In Your Face, FableCroft Publishing)
Tansy Rayner Roberts, Did We Break the End of the World? (Defying Doomsday, Twelfth Planet Press)
Leife Shallcross, Pretty Jennie Greenteeth (Strange Little Girls, Belladonna Publishing)

Best YA Novel

Jane Abbott, Elegy (Penguin Random House Australia)
Alison Croggon, The Bone Queen (Penguin Books Australia)
Emily Gale, The Other Side of Summer (Penguin Random House Australia)
Alison Goodman, Lady Helen and the Dark Days Pact (HarperCollins Publishers)
Amie Kaufman & Jay Kristoff, Gemina: Illuminae Files 2 (Allen & Unwin)
Garth Nix, Goldenhand (Allen & Unwin)

Best Children’s

Angelica Banks, Blueberry Pancakes Forever (Allen & Unwin)
Lee Battersby, Magrit (Walker Books Australia)
Caleb Crisp, Somebody Stop Ivy Pocket (Bloomsbury)
Mick Elliott, The Turners (Hachette Australia)
Kim Kane, When the Lyrebird Calls (Allen & Unwin)
Emily Rodda, The Hungry Isle (Omnibus Books)

Best Collection

Alan Baxter, Crow Shine (Ticonderoga Publications)
Jack Dann, Concentration (PS Publishing)
Angela Slatter, A Feast of Sorrows (Prime)
Angela Slatter, Winter Children (PS Publishing)

Best Anthology

Jack Dann (ed.), Dreaming in the Dark (PS Publishing Australia)
Tsana Dolichva and Holly Kench (eds.), Defying Doomsday, (Twelfth Planet Press)
Julia Rios and Alisa Krasnostein (eds.), Year’s Best YA Speculative Fiction 2015 (Twelfth Planet Press)
Jonathan Strahan (ed.), Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 10 (Solaris)
Tehani Wessely (ed.), In Your Face (Fablecroft Publishing)

Best Illustrated Book / Graphic Novel

Lance Balchin, Mechanica (Five Mile)
James Foley, BROBOT (Fremantle Press)
Ryan K Lindsay, Negative Space (Dark Horse Comics)
Josh Vann, The Spider King (self-published)

 

Lambda Literary Awards (Lammys)

Awarded by jury at the 29th Annual Lambda Literary Awards (12 June)

LGBT SF / F / Horror

John Inman, The Boys on the Mountain (DSP Publications)
Fletcher DeLancey, The Caphenon (Ylva Publishing)
Ally Blue, Down (Riptide Publishing)
Robert Levy, The Glittering World (Gallery Books)
Kirsty Logan, The Gracekeepers (Crown Publishers)
J A Rock, The Minotaur (Riptide Publishing)
Kate Sherwood, Sacrati (Riptide Publishing)
Jude McLaughlin, Wonder City Stories (Createspace)

COMING SOON

31st March 2017: deadline for long-list voting for the David Gemmell Awards

31st March 2017: nominations open for the Aurora Awards

14th April 2017: Philip K Dick Award announced

14-17th April 2017: Aurealis Awards announced

14-17th April 2017: BSFA Awards announced (voting continues until the day of the award)

15th April 2017: deadline for long-list voting and write-in nominations for the Locus Award.

End April 2017: Arthur C. Clarke Award shortlist expected

 

LATEST SHORTLISTS          COMING SOON

Share this:
Anna Chapman

Anna Chapman

I've been reading for nearly as long as I've been walking, arguably with greater success (or at least fewer bruises). I never did grow out of my love for fantasy, space opera and speculative fiction, and I never intend to.

More reviews and other opinions at x+1 (there's always room for one more).
Anna Chapman

Related Post

No Comments

Comments are closed.

%d bloggers like this: